Co to jest poduszka ortopedyczna?

W dzisiejszych czasach coraz trudniej zadbać nam o zdrowy kręgosłup. Co może być powodem? Nienormowany czas pracy, stres, przemęczenie, czy siedzący tryb życia. Największym problemem jest jednak bagatelizowanie początkowo niepozornych objawów. Uczucie sztywności, a następnie bóli kręgosłupa, to dolegliwości, które powinny być dla nas sygnałem, że coś należy zrobić. W tym celu warto zadbać o profilaktykę, dlatego warto sięgnąć po poduszki ortopedyczne.

Czym są poduszki ortopedyczne?

Co to jest poduszka ortopedyczna?Poduszki ortopedyczne mają za zadanie przede wszystkim minimalizowanie (a nawet całkowitą likwidacje) wspomnianych wyżej bóli, oraz uczucia sztywności kręgosłupa. Poduszka ortopedyczna pozwala na zachowanie prawidłowej krzywizny kręgosłupa niezależnie od pozycji w której się znajdujemy (poduszki ortopedyczne do spania). Dzięki poduszkom ortopedycznym zmniejsza się ryzyko powstawania schorzeń kręgosłupa, w tym wad postawy.

Poduszki ortopedyczne do spania

W przypadku poduszek ortopedycznych do spania wyróżniamy głównie trzy rodzaje, które są dostosowane do pozycji w której się zasypia. W związku z tym śpiący na jakimkolwiek boku powinni zdecydować się na poduszkę w kształcie „wałka”. Poduszka w kształcie gwiazdy, to z kolei opcja dla tych, którzy zwykle zasypiają na brzuchu. Osoby śpiące na plecach natomiast powinny zdecydować się na poduszkę w kształcie gwiazdy. Poduszka ortopedyczna do spania pozwala przede wszystkim na zdrowy wypoczynek w czasie snu dzięki czemu następnego dnia budzimy się wypoczęci i nieobolali.

Poduszki ortopedyczne do siedzenia

Przeznaczone przede wszystkim dla osób prowadzących siedzący tryb życia, dlatego też powinni z nich skorzystać nie tylko pracownicy biurowi, ale i kierowcy. Poduszki ortopedyczne do siedzenia zazwyczaj mające kształt nakładki masują mięśnie kręgosłupa, w tym szczególnie odcinek kręgosłupa lędźwiowego. To powoduje, że całe ciało nie ulega zastygnięciu, które z kolei staje się przyczyną wielu dolegliwości kręgosłupa.

Poduszki ortopedyczne do siedzenia mogą mieć także formę nakładki na krzesło z wystającymi punkcikami masującymi mięśnie nóg, ud, oraz pośladków.

Dla kogo poduszki ortopedyczne?

Nie bez kozery mówi się, że poduszki ortopedyczne są praktycznie dla wszystkich. Dowód? W przypadku poduszek ortopedycznych do leżenia do nielicznych przeciwwskazań zaliczyć można poważne urazy dające konieczność noszenia gorsetu, bądź kołnierza ortopedycznego, oraz dzieci do 2 roku życia. Same poduszki ortopedyczne używane są nie tylko jako forma profilaktyki, ale i rehabilitacji.

Comments are closed.